Rozhovor s Marošom

15. august 2019 | agentúra

V novej nepravidelnej rubrike rozhovorov zo zákulisia našej digitálnej agentúry sa ako prvý na ranu dostal Maroš. Prezradíme, že jeho ruky sú večne studené :). A odpovede? Čítajte ďalej a dajte vedieť, či zahrial aspoň vaše srdcia.

Rozhovor s Marošom - Frontend Development v digitálnej agentúre

Čo ťa priviedlo do buckle up?

Po skončení vysokej školy som sa pustil ako asi väčšina čerstvých absolventov do hľadania práce v oblasti úzko spätej s odborom, ktorý som vyštudoval. Keďže žijem v Bratislavskom kraji, kde Bratislava je centrom firiem posôbiacich v IT odvetví, predpokladal som, že vysnené zamestnanie nájdem práve tam. Napriek tomu, že väčšinu pracovných ponúk som hľadal aj nachádzal práve v hlavnom meste, narazil som na jednu menej nápadnú ponuku bližšie k môjmu bydlisku. Tou bol inzerát na pracovanú pozíciu front-end developera v agentúre buckle up. Prišiel som na pohovor, padli sme si do oka a vualá som tu dodnes (smiech).

Nenáročné dochádzanie bolo teda hlavným kritériom prečo si prijal túto prácu?

Presne tak. (smiech) Ale nie, iba žartujem. Predpokladám, že nikto nezostane pracovať v zamestnaní, v ktorom by bol nespokojný, aj keby ho mal pár krokov od domu. Časovo nenáročné dochádzanie do práce je samozrejme obrovskou výhodou a dokáže ti ušetriť možno aj hodiny voľného času denne. Mesto Pezinok má výhodu, že je dobre situované vzhľadom na väčšie mestá ako sú Trnava, Senec, ale aj Bratislava. Dokážeš sa sem dostať veľmi rýchlo, či už autom, autobusom alebo vlakom. Ja to sem mám dokonca blízko aj na bicykli. Ak by som nejaký mal, určite na ňom dochádzam (úsmev). Každopádne prácu v buckle up som prijal kvôli pre mňa zaujímavej náplni práce a vďaka nej tu aj naďalej pracujem. A tiež vďaka skvelým kolegom.

Ako dlho si v buckle up?

Čoskoro to bude už šiesty rok, čo tu pracujem.

Rozhovor s Marošom - práca v digitálnej agentúre

Hlavnou motiváciou je pre teba náplň práce. Aká je tvoja úloha v buckle up?

Keď som tu začínal, mojou hlavnou úlohou ako každého front-enďáka bolo programovanie/kódenie čo najkvalitnejšieho front-endu. Skúsim to trochu objasniť. Predstav si ľubovoľnú webstránku. Front-end development je vývoj tej jej časti, ktorú ako návštevník vidíš, a na ktorej vykonávaš rôzne interakcie prostredníctvom klikania, vypĺňania formulárov a podobne. Aby si mohol vytvoriť kvalitný front-end, musíš ovládať zopár programovacích a kódovacích jazykov. Nevyhnutné je mať zvládnuté základy práce s dizajnom a okrem toho musíš ovládať trochu aj z back-endu. Práve táto rozmanitosť ma na tom vždy bavila. S rôznymi dizajnami navyše prichádzajú pre front-end developera vždy nové výzvy, nehovoriac o kódení responzívnych verzií pre smartfóny a tablety. Takže o zábavu je postarené.

Moja pracovaná náplň sa však odvtedy z veľkej časti zmenila. Časom som mal možnosť kariérne rásť a dnes je základom mojej práce riadenie projektov vrátane komunikácie s klientmi. V súčasnosti agentúra pracuje pre skutočne pestrú škálu klientov, ktorí pôsobia v rôznych pracovných odvetviach. Táto skutočnosť sa odráža aj na povahe projektov. Máme tu zadania od menších lokálnych firiem, ako aj projekty, na ktorých participuje niekoľko európskych štátov. Práve pri týchto väčších medzinárodných projektoch je úžasné byť súčasťou tímu, ktorý sa podiela na ich riešení a z veľkej časti realizuje víziu klienta. Denne kooperujem so skupinou ľudí, z ktorej každý sa nachádza v inej časti Európy a plní svoju úlohu v rámci tvorby výsledného produktu. Zároveň musím tlmočiť všetky ich požiadavky kolegom developerom, ktorí sú kreatívnou silou projektu. Poviem ti, niekedy je to naozaj náročné.

Na čom zaujímavom aktuálne pracuješ?

V týchto dňoch dokončujem jeden menší projekt, pri ktorom som mal možnosť ho realizovať takpovediac vo vlastnej réžii. Okrem manažérskej časti práce som sa postaral aj o časť programátorskú. Cieľom bolo vytvoriť interaktívnu hru na spôsob Pacmana. Rozdiel bol však v tom, že miesto klasických pac-dotov zbieraš rolky toaletných papierov a do ďalšieho levelu prechádzaš cez toi toi záchody. Hra má príznačný názov The throne champion (smiech). Niekedy sa vyskytne aj takýto vtipnejší projekt.

Čo máš najradšej na buckle up tíme?

Na svojich kolegoch mám skutočne rád to, ako pristupujú k vzájomnej spolupráci a akú vytvárajú atmosféru v tíme. Vždy si vieme k zadaniu sadnúť, všetko spoločne prediskutovať, nájsť rozumné riešenia a rozdeliť si úlohy. V tomto sú fakt úžasní. Vždy sa dá na nich spoľahnúť a nemáme problém si navzájom vypomôcť vo chvíľach, kedy je workflow príliš mohutný. Pri tom všetkom si vieme udržať dobrú náladu a žartovať neraz aj na vlastný učet.

Rozhovor s Marošom - font-end development

Myslíš, že sa vám darí udržať pozitívny prístup preto, že agentúra sa radí medzi tie menšie?

Ako sa vraví, všetko je o ľuďoch, ale z časti určite áno. Predsa len výhodou práce v menšej agentúre je to, že nezostaneš zapadnutý za monitorom ako jeden z mnoha, ale naopak si súčasťou diania. Počet kolegov je tu taký, že si s každým dokážeš vybudovať bližší vzťah. S každým z nich si deň čo deň v kontakte a aj pri projektoch rýchlo zistíš, kto má aký prístup a štýl práce. Toto všetko veľmi pomáha pri ďalšej vzájomnej spolupráci.

V buckle up tiež veľmi dobre funguje otvorená komunikácia s vedením. Každý má príležitosť spýtať sa prakticky na čokoľvek spojené s ním ako zamestnancom alebo ak ho to zaujíma, súvisiace s riadením firmy. A vždy dostane adekvátnu a pravdivú odpoveď, či už je pozitívna alebo negatívna. Vedenie je v tomto naozaj veľmi transparentné. Myslím si, že práve táto otvorenosť a priateľské vzťahy sú receptom pre udržanie príjemnej pracovnej atmosféry.

Aké ďalšie výhody vidíš na práci v menšej agentúre?

Konkrétne u nás je výhodou, že sa možeš podieľať na mnohých interných projektoch alebo aktivitách, ktoré nie sú priamo naviazané na tvoje pracovné úlohy. Máš tu priestor na zorganizanie vlastného interného workshopu, môžeš vymýšlať firemné propagačné kampane alebo napríklad usporiadať vo firemných priestoroch párty pre kolegov a mnoho ďalšieho. Týmto dostávaš tiež príležitosť ovplyvniť interné fungovanie agentúry. Ako vidíš v porovnaní s veľkými korporátnymi firmami tu je priestor na sebarealizáciu neporovnateľne širší.

Rozhovor s Marošom - spolupráca na vývoji prezentácie pre iPad

Ktorý benefit máš najradšej?

Dobrých benefitov agentúra ponúka viacero. Za najlepší však považujem jednoznačne ten, že agentúra pre zamestnancov každoročne organizuje jeden spoločný výlet do zahraničia a dokonca hradí všetky náklady. Navštívili sme tak už Amsterdam, Edinburgh a New York. Už teraz som zvedavý, kam sa pôjde na budúci rok. Kto rád cestuje, ťažko nájde lepší benefit.

Teraz niekoľko otázok z iného súdka. Čo počúvaš najradšej pri práci?

Osobne nepreferujem výraznejšie žiaden konkrétny hudobný štýl. Ak by som bol nútený si jeden vybrať, pravdepodobne si pustím nejaké oldiesky. Každému sa však páči iný typ hudby. V práci sme to preto poriešili zdieľaným playlistom, do ktorého každý môže pridávať piesne, ktoré rád počúva. Takto si každý z nás príde na svoje.

Káva alebo čaj pri práci?

V buckle up sme rozdelení na dve frakcie: kávičkári a čajíčkári. Ja sa radím do tej minoritnej.

Čo rád robíš vo voľnom čase?

Mojou najväčšou záľubou je rodina a čas strávený s ňou. Od januára máme v rodine nového malého člena, takže môj voľný čas sa posledné mesiace sústredí práve tu. Inak veľmi rád čítam knihy (proste klasický knihožrút) a tiež si rád sem-tam zašportujem.

Počas celého rozhovoru pôsobíš veľmi uvoľnene, moja posledná otázka teda je: Vie ťa niečo vytočiť do nepríčetnosti?

Popravde, do nepríčetnosti ma nedokáže vytočiť asi nič. Vždy sa snažím pozerať na akýkoľvek problém či nepríjemnú situáciu s nadhľadom, vďaka čomu sa mi darí zachovať si chladnú hlavu. Okrem toho, ak prestojíš v pokoji podrývačné vtípky niektorých kolegov, si pripravený s kľudom riešiť takmer čokoľvek.

Rozhovor s Marošom - iMac ako vývojový nástroj
hore