Rozhovor s Lukym

5. marec 2020 | agentúra

Akákoľvek snaha o predstavenie Lukáša by bola spojená s nemiestnym interným fórom či varanom (áno, ten jašter). Preto sme to prenechali na neho a ponúkame rozhovor v neskrátenej verzii. Sľubujeme, nezaspíte.

Rozhovor s Lukym - Frontend Development v digitálnej agentúre

Ako si sa dozvedel o buckle up?

Myslím, že to bolo celkom náhodne. Hľadal som novú prácu, zavítal som na LinkedIn. U kamoša Maja, s ktorým sme sa poznali už od strednej, som zbadal, že tu začal pracovať zopár mesiacov predtým. Navštívil som web, poslal životopis a hľa som tu. 

Odkedy / ako dlho si v buckle up?

Nedávno to boli tri roky.

Ako si vnímal Pezinok, než si prišiel do buckle up? Ako sa to zmenilo?

Popravde, predtým som nevnímal Pezinok asi nijako :). Poznal som iba kúsok mesta z Behu Pezinkom, inak som tu v centre nebol. A čo sa zmenilo? Hmmm stále sa zo mňa nestal vínopič, stále som najmä pivopič. Chalani ma už ale naučili rozoznať aspoň biele a červene víno :D. Občas si tu chodím po práci zabehať aj do “kopcov”. Trnava sa mi však stále páči viac :)  

Ako chodíš do práce? (auto, vlak, peši, bike…+ trvanie, výhody)

Striedam to. Na 80% však prevažuje vlak. Doplňujem to o kolobežku, ktorá mi skráti cestu najmä v Trnave na stanicu. V Pezinku je firma blízko železničnej stanice, tak to je pohodka :) Skúšali sme aj bike, ale tu musíme asi počkať na lepšie cykloprepojenie miest. Vlakom to mám z postele až do kresla vo firme cca 40-45min. Keď idem autom, je to cirka 35min, v drvivej väčšine bez kolón. Za mňa má výhodu ten spôsob dochádzania do práce, ktorý je spojený s pohybom.

Rozhovor s Lukym - Frontend Development v digitálnej agentúre

S čím si mal v buckle up na začiatku najväčší problém?

Chvíľku mi trvalo, kým som si zvykol na Mac. Dovtedy som s ním nepracoval, ale neboli to žiadne veľké úskalia. Na nejaké veľké prekážky si však nepamätám, tak asi neboli :D.

Aká vec ťa v buckle up najviac prekvapila v porovnaní s inými agentúrami?

Nemám veľmi s čím porovnávať, ale páči sa mi systematickosť a to, ako je vo veciach poriadok. Páčia sa mi benefity, firemné akcie - častokrát veľmi nápadité, uvoľnená atmosféra, to, že sa komunikuje ako rovný s rovným.

Aký výlet s buckle up bol pre teba ten naozaj najlepší (TOP)?

Všetky boli topka!  Za moje 3 roky v agentúre sme navštívili Amsterdam, Edinburg, New York, Prahu, Budapešť, Viedeň. Dúfam, že som si spomenul na všetko :). Ak by som si ale mal vybrať podľa toho, ktoré miesto sa mi najviac páčilo, tak napočudovanie na vrchole nie je u mňa New York. Určite sa oplatí vidieť, ale na mňa je to príliš veľké mesto s príliš veľa ľuďmi a ruchom. Edinburg bol parádny aj s jeho okolím a Budapešť je moja srdcovka, tú mám veľmi rád a bol som tam viackrát.

Ako agentúra podporujeme viacero aktivít sponzorsky, ktorú máš najradšej?

Za mňa je to určite Beh Pezinkom, kedže si občas zabehám, tak mi to je celkom blízke a vždy, keď mi to vyjde sa rád zúčastním. 

Kde si pracoval pred buckle up / aké skúsenosti si načerpal v iných prácach?

Na stavbe som sa naučil, ako čistiť tehly. To som zašiel asi priďaleko :D. Môžem spomenúť napríklad trnavskú firmu ESM Yzamer, kde som strávil nejaký ten rôčik. Aj keď pôsobenie firmy je diametrálne odlišné od zamerania buckle up, pracoval som tam na marketingovej pozícii - tvoril grafické materiály, spravoval web stránku a pod. Bola to určite dobrá skúsenosť, ale skôr som inklinoval ku kódovaniu a online veciam, preto prišla aj zmena. 

Výhody práce v menšej agentúre?

Pre mňa sú to určite vzťahy na pracovisku. Sú podľa môjho názoru o dosť osobnejšie ako vo veľkých korporáciách. Ste si s ľuďmi bližší. Pripomienky alebo riešenie akéhokoľvek problému, ktorý sa aj nemusí týkať priamo práce, nejde cez XY ľudí, ale si to povieme osobne.

Aká je tvoja úloha v buckle up?

Mojou hlavnou úlohou sú nemiestne vtipy a občas zabrdnem aj do frontendu. A teraz vážne. Viem z každého rožku trošku - z niektorého rohlíka možno aj viac. Viem pomôcť s grafikou, ak je náš Rišo, fachman na grafiku, zahltený. HTML, CSS, SASS využívam na dennej báze, ďalej je to Javascript a veci z toho odvodené. Veľmi som si obľúbil framework VUE.js, s ktorým sme začali aj aktívne pracovať a vyvíjať v ňom projekty.  

Rozhovor s Lukym - Frontend Development v digitálnej agentúre

Na čom zaujímavom aktuálne pracuješ?

Aktuálne to boli rôzne interaktívne hry a kvízy, pre ktoré sme využívali práve Vue.js.  

Čo nové by si sa chcel naučiť?

Rád sa každý deň dozviem niečo nové a to z rôznych oblastí. V pracovnej oblasti by som sa však rád zdokonaľoval v terajších znalostiach, a popri tom sledoval novinky “na trhu” frontendu, aby mi nič nové a zaujímave neušlo. A samozrejme chcem mať všeobecný rozhľad. 

Aký bol tvoj najnovší úspech na projekte?

Úspech sa ťažko meria a môže byť vnímaný subjektívne. Ja som rád, ak sa projekt úspešne dokončí, stihne do termínu a popri tom sa naučím aj niečo nové. Či je projekt samotný úspešný, nezáleží už potom len na nás, ale je to súhra viacerých faktorov, počnúc už napríklad nápadom až po propagáciu. 

Akú najzaujímavejšiu výzvu si zdolal za posledného pol roka?

Oženil som sa. Či to sa neráta? :)  

Čo počúvaš najradšej pri práci?

Najčastejšie pri práci počúvam Riša. :D Ale nie, tak, je to rôzne, moja srdcovka je rocková a metalová hudba. Dokážem však počúvať hocičo, čo nie je príliš obohrané v mojich ušiach (Wham - Last Christmas má udelenú výnimku :D), napríklad aj vážnu hudbu. Občas si pustím aj nejaký podcast - niečo humorné alebo o športe.

Ako bojuješ proti vyhoreniu?

Športujem. Čistím si tým pekne hlavu a prichádzam na iné myšlienky. Neberiem sa príliš vážne. Rovnako sa snažím brať život s nadhľadom a nerobiť si veľkú hlavu s vecí, ktoré neovplyvním.

Aký najtrápnejší zážitok v práci si zažil?

Kedže nie som zrovna párty tip, veľa toho neznesiem. Koluje po firme jedna fotečka, ako čítam (so zavretými očami) čínsky návod na mikrovlnku, ktorá vznikla na párty u Filipa :D 

Káva alebo čaj pri práci?

Častejšie pijem kávu. Až v buckle up som sa naučil piť niečo iné ako “nesku”, kedže tu máme slušný kávovar a výberové kávičky najmä od slovenských pražiarov. Nemám však predsudky ani voči čaju. 

Čo máš najradšej na buckle up tíme?

Ako som spomenul vyššie, sú to práve osobné vzťahy. Každý jeden vie niečo lepšie a máme sa jeden od druhého čo učiť. Nikomu (dúfam) nevadí, keď si zo seba pomerne často robíme srandu - áno, sem tam aj nemiestnu.

Rozhovor s Lukym - Frontend Development v digitálnej agentúre

Ktorý benefit máš najradšej / najviac využívaš?

Mám rád extra voľno počas vianočných sviatkov, mám rád naše firemné akcie a výlety. Ďalej sú to rôzne finančné benefity a odmeny. Dokonca máme aj možnosť firemnej pôžičky - ako príspevok na bývanie :) Máme tiež napríklad rôzne benefity využívania plateného softwéru, či služieb.

Aké aplikácie máš v mobile?

Najčastejšie využívam asi Stravu, Garmin Connect (mám rád rôzne štatistiky a čo sa športu týka, tak si to pekne trackujem). Okrem bežných sociálnych appiek využívam napríklad Snapseed na úpravu fotiek, Pocket na ukladanie článkov, Denník N, aby som mal prehľad o tom, čo sa akutálne deje. Spotify, Netflix, HBO Go, Apple TV - fanúšikovi seriálov a hudby nesmejú chýbať. Wallet pre Apple Pay a Trello pre moju zabúdlivosť a plánovanie. A viacero ďalších. Nemám však napríklad žiadne hry. 

Čo ťa vie vytočiť do nepríčetnosti?

Takéto otázky! :D Ale nie, je toho málo, okrem samozrejmých vecí, ktoré vytočia každú normálnu osobu. 

Aký je tvoj obľúbený výrok?

Nie je to síce výrok, ale mám veľmi rád báseň od Rudyarda Kiplinga - IF (resp. slovenský preklad od Feldeka - Keď). Ak by som mal ale vybrať výrok, tak ten od Leonarda Da Vinciho: „Ani jeden mladý človek nie je tak nešikovný, aby nedospel k úspechu aspoň v jednej veci, ak je vytrvalý.“ 

Čo rád robíš vo voľnom čase?

Športujem - hlavne beh, potom rád chodím po horách, sem tam bike. Rád sledujem dobré filmy a seriály a počúvam hudbu, občas aj nejakú knihu prečítam. Keď je čas, napríklad aj rád varím. 

V ktorej krajine by si chcel žiť a prečo?

Mňa celkom oslovila Amerika, hlavne menšie mestá. Je tam prekrásna príroda. Na život sa mi páčilo mestečko Madison vo Wisconsine alebo Flagstaff blízko Grand Canyonu. V Európe možno v severských krajinách. 

Keby si mohol dať odkaz svojmu mladšiemu ja, čo by to bolo?

Nejak výrazne neľutujem ničoho v živote, hlavne ma to priviedlo tam, kde som teraz. Napríklad som celkom slušne v jednom období pribral, mohol by som povedať to, ale nie - začal som vďaka tomu behať, spoznal kopec kamošov a aj manželku. Založili sme aj OZ Bernohy, kde zgrupujeme ľudí, ktorí sa chcú hýbať a robíme bežecké tréningy a preteky. Rovnako neľutujem ani bývalé práce, pretože ma priviedli sem do buckle up. Treba veriť, že aj keď máte aktuálne zlé obdobie, tak je to len cesta k niečomu lepšiemu a “uhrať to”.

Ktorá rada ti v živote najviac pomohla?

Nejedz žltý sneh. 

Rozhovor s Lukym - Frontend Development v digitálnej agentúre
hore